Veiledende støymåling med mus
Veiledende støymåling med mus
Oppdatert :01 april 2015
mus

Ny hjelper for å kalibrere støymåleren. Foto Wikimedia Commons

Støyforeningens rådgiver Pål Jensen har begynt å ta med mus ved sine veiledende støymålinger. Ikke en datamus, men en lys levende smågnager. Denne brukes til å kalibrere støymåleren, for det har vist seg at 0 dBA (desibel-A) tilsvarer lyden fra en mus som tisser på et trekkpapir, målt 1 m borte.

                Iiris Turunen-Rindel, akustiker i Standard Norge og medlem av foreningens sakkyndige råd, sier i en kommentar at bruk av mus ikke er hjemlet i Norsk Standard NS 8174-2:2007, Akustikk - Måling av lydtrykknivå fra veitrafikk - Del 2: Forenklet metode. Men hun legger samtidig til at det er helt greit å bruke mus til kalibrering så lenge kravene i standarden følges – og at mus er søte.

Still oss et spørsmål!

Lurer du på noe? Sjekk våre Ofte stilte Spørsmål, eller send inn spørsmålet ditt her.

Takk for din henvendelse. Vi kontakter deg så snart vi kan